UTI w ciąży: Wszystko, co musisz wiedzieć

UTI w ciąży: Wszystko, co musisz wiedzieć

Zakażenia dróg moczowych lub ZUM, są powszechne, a kobiety często mogą ich doświadczać podczas ciąży. Pozostawiony nieleczony, UTI może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia dla kobiety w ciąży i rozwijającego się płodu.

W tym artykule przedstawiono możliwe przyczyny ZUM w ciąży, a także potencjalne ryzyko. Podajemy również informacje o tym, jak zapobiegać i leczyć UTI.

Czy to powszechne?

UTI jest infekcją w dowolnej części układu moczowego, w tym pęcherza i nerki. Badania sugerują, że kobiety w ciąży otrzymują UTI.

Według jednego badania z Centers for Disease Control and Prevention (CDC) 8% kobiet w ciąży doświadcza ZUM.

Podczas ciąży macica rozszerza się na rosnący płód. To rozszerzenie wywiera presję na pęcherz i moczowniki. Mocz moczowe to rurki, które przenoszą mocz z nerek do pęcherza.

Mocz jest również mniej kwaśna i zawiera więcej białek, cukrów i hormonów podczas ciąży. Ta kombinacja czynników zwiększa ryzyko wystąpienia ZUM.

Kobiety są również podatne na ZUM podczas porodu i po porodzie. Podczas porodu istnieje zwiększone ryzyko wejścia do bakterii do dróg moczowych. Po porodzie kobieta może doświadczyć wrażliwości i obrzęku pęcherza, co może zwiększyć prawdopodobieństwo UTI.

Objawy

Osoba, która ma UTI, może doświadczyć następujących objawów:

 • Pilna lub częsta potrzeba oddawania moczu
 • Palanie podczas oddawania moczu
 • Pochmurne lub silne pachnące mocz
 • Krew w moczu
 • Ból w dolnej części pleców, brzucha i bokach

Ludzie powinni od razu powiedzieć lekarzowi, jeśli mają krew w moczu, ponieważ może to być oznaka innego stanu .

W niektórych przypadkach infekcja bakteryjna powodująca ZUM może rozprzestrzeniać się na nerki. Osoba, która ma infekcję nerkową, może doświadczyć następujących objawów:

 • Ból pleców
 • Dreszcze
 • Nudności i wymioty

Jeśli ludzie mają te objawy, powinni natychmiast udać się do lekarza. Zakażenia nerek mogą być poważne i wymagać natychmiastowego leczenia.

Zabiegi

Kobiety w ciąży powinny udać się do lekarza, jeśli mają jakieś objawy ZUM. Bez leczenia ZUM może powodować poważne powikłania.

3-dniowy przebieg antybiotyków może być konieczny do leczenia ZUM podczas ciąży. Lekarz może przepisać jeden z następujących antybiotyków:

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) doradza, że ​​kobiety w ciąży unikają nitrofurantoiny i trimetoprim-sulfametoksazol w pierwszym trymestrze ciąży. Te antybiotyki mogą powodować nieprawidłowości porodu, jeśli osoba przyjmuje je na tym etapie ciąży.

Zgodnie z przeglądem z 2015 r. Badania pokazują, że zarówno nitrofurantoina, jak i trimetoprim-sulfametoksazol są na ogół bezpieczne w drugim i trzecim trymestrze. Jednak przyjmowanie antybiotyków w ostatnim tygodniu przed porodem może zwiększyć ryzyko żółtaczki u noworodków.

Jeśli kobiety w ciąży rozwijają infekcję nerek podczas ciąży, będą potrzebować leczenia w szpitalu. To leczenie będzie obejmować antybiotyki i płyny dożylne.

Krótki przebieg antybiotyków raczej nie wyrządzi żadnej szkody dla rozwijającego się płodu. Badania sugerują, że korzyści płynące z przyjmowania antybiotyków w celu leczenia UTI znacznie przewyższają ryzyko opuszczenia UTI bez leczenia.

Kobiety domowe

Kobiety w ciąży i mają objawy UTI powinny pójść do doktora. Oprócz leczenia mogą również spróbować następujących w domu, aby przyspieszyć odzysk:

 • Picie dużo wody: woda rozcieńcza mocz i pomaga wypłukać bakterie z dróg moczowych.
 • Picie soku żurawinowego: Według przeglądu z 2012 r. Żurawina zawiera związki, które mogą pomóc powstrzymać bakterie przed przyłączeniem się do podszewki dróg moczowych. To działanie pomaga zapobiegać i wyeliminować infekcję.
 • Uciekanie, gdy pojawia się pragnienie: to pomaga bakteriom szybciej wyjść z dróg moczowych.
 • Biorąc pod uwagę pewne suplementy: badanie z 2016 r. Stwierdzono, że badanie z 2016 r. Stwierdzono, że to wykazało, że badanie z 2016 r. Połączenie witaminy C, żurawiny i probiotyków może pomóc w leczeniu nawracających ZUM u kobiet.

Niektóre kobiety mogą wybrać powyższe metody leczenia jako alternatywę dla antybiotyków. Jednak przed zrobieniem tego zawsze powinni skonsultować się z lekarzem. Lekarz regularnie monitoruje ciążę, aby sprawdzić skuteczność naturalnych metod leczenia i zapewnić, że ZUM nie pogarsza się. Powikłania

Powikłania

Bez leczenia ZUM mogą powodować poważne powikłania w czasie ciąży. Powikłania mogą obejmować:

Dziecko urodzone dla kobiety z nieleczonym ZUM może również mieć a Niska masa urodzeniowa przy porodzie.

Jeśli UTI rozprzestrzenia się na nerki, może to powodować dalsze powikłania, takie jak:

 • Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie
 • Rozpad czerwonych krwinek lub hemoliza
 • Niska liczba płytek krwi lub trombocytopenia
 • Bakterie w krwioobiegu lub bakteriemii
 • Zespół ostrej niewydolności oddechowej

W niektórych przypadkach infekcja może przekazać nowonarodzonemu dziecku, powodując rzadkie, ale ciężkie powikłanie. Uczestnictwo w badaniach nad UTI podczas ciąży i szybkie leczenie, gdy nastąpi jeden, może pomóc w zapobieganiu tym powikłaniom.

Zapobieganie

Poniższe wskazówki mogą pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo uzyskania UTI:

 • Pij dużo wody
 • Pij niesłodzony sok żurawinowy lub weź pigułki żurawinowe
 • Umyj ostrożnie wokół narządów płciowych i odbytu
 • Pass mocz za każdym razem, gdy pojawia się potrzeba, a przynajmniej co 2–3 godziny
 • mocz przed i po seksie

Kobiety w ciąży zwykle uczestniczą w badania Ich wczesna ciąża. These checks are an important step in helping to prevent UTI infections or detecting them early.

Summary

UTIs are common, and some women may experience them during pregnancy.

Kobiety, które mają objawy UTI podczas ciąży, powinny natychmiast udać się do lekarza. Bez leczenia ZUM może powodować poważne powikłania dla kobiety w ciąży i rozwijającego się płodu. Szybka interwencja może pomóc w zapobieganiu tym powikłaniom.

Rutynowe kontrole ciąży pomagają wykryć wczesne oznaki ZUM.

 • ciąża/położnictwo
 • Zdrowie seksualne /STDS
 • Urologia/Nefrologia
 • Zdrowie kobiet/ginekologia

Wiadomości medyczne mają ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickie instytucje badawcze oraz czasopisma medyczne i skojarzenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents